Leasing operacyjny

Dla osób, które do funkcjonowania firmy potrzebują floty pojazdów wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem jest leasing samochodu osobowego. Usługa polega na udostępnianiu właścicielowi firmy auta w formie odpłatnej na określonych warunkach i na określony czas. Firma świadcząca usługi może narzucić przedsiębiorcy pewne ograniczenia w użytkowaniu pojazdu, nie powinny one jednak zakłócać w żaden sposób funkcjonowania firmy. Jeśli obie strony uzgodniły to w umowie, po zakończeniu okresu leasingu samochodowego, auto może zostać wykupione przez przedsiębiorcę.

Jak działa leasing operacyjny?

Zasady, na jakich opiera się leasing samochodów jest bardzo prosty. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z usług naszej firmy zapoznaje się z ofertą udostępnianych przez nas pojazdów i wybiera auto lub auta, które spełniają jego wymagania. Umowę podpisuje się na określony czas i na określonych warunkach – wysokość rat zależy od modelu pojazdu, czasu trwania umowy itd. Na koszty usługi składają się:

 • comiesięczna rata (rata kapitałowa i raty odsetkowe),
 • opłata wstępna,
 • ewentualna opłata końcowa.

Zalety leasingu operacyjnego

Leasing samochodów osobowych cieszy się sporą popularnością wśród przedsiębiorców. Wiąże się on bowiem z wieloma – w dużej mierze finansowymi – korzyściami, które pozwalają firmie zachować płynność finansową i sprawne funkcjonowanie. Usługa ta nie jest zobowiązaniem finansowym, więc nie obniża zdolności kredytowej Klienta. Możliwe jest również odliczenie podatku VAT.

Auto przez okres trwania usługi jest własnością naszej firmy, dzięki czemu wymagania gwarancyjne wobec przedsiębiorców nie są wysokie. Istotnym plusem jest również oszczędność związana z samym nabyciem auta – leasing samochodowy jest znacznie tańszy od kredytu czy kupna auta osobowego – nie trzeba bowiem jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych.

Rodzaje leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny samochodu osobowego to efektywna forma finansowania aut służbowych oraz skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej. Ciesz się korzyściami wynikającymi z posiadania firmowej floty aut bez nadwyrężania płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa.

Kolejnym podziałem jest rodzaj zwrotny i operacyjny. Zwrotny to sprzedaż przez Klienta środka trwałego usługodawcy i użytkowanie go zgodnie z zasadami umowy. Bardzo korzystnym rozwiązaniem z perspektywy przedsiębiorcy jest leasing operacyjny samochodu osobowego, który zapewnia mu możliwość wyboru – może wykupić auto, ale nie musi.

Poza tym możemy wyróżnić warianty z niskim lub wysokim wykupem. Niski wykup oznacza, że raty rozłożone są tak, by auto zostało spłacone jeszcze w okresie świadczenia usługi. Wykup wysoki wiąże się z niską wysokością rat, ale znacznie większą kwotą wykupu po zakończeniu usługi.

Korzyści leasingu operacyjnego w Carefleet S.A.

Korzyści finansowe

 • Możliwość skorzystania z usługi bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych
 • Niższa miesięczna rata dzięki preferencyjnym cenom zakupu auta wynegocjowanym przez Carefleet S.A.

Korzyści podatkowe

 • Czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, prowizje, miesięczne raty oraz koszty eksploatacji w całości stanowią koszty uzyskania przychodu dla firmy
 • Podatek VAT jest płacony od każdej faktury ,w przypadkach aut osobowych prawo daje możliwość jego odliczenia tylko w 50%
 • Od podatku odlicza się pełną ratę (kapitał oraz odsetki)

Korzyści administracyjne

 • Zbiorcza faktura dla wszystkich aut wchodzących w skład floty
 • Oszczędność czasu dzięki redukcji obowiązków administracyjnych

Czym charakteryzuje się leasing operacyjny samochodu osobowego w Carefleet S.A.?

 • Wysokość raty proporcjonalna do stopnia eksploatacji pojazdu
 • Umowy podpisywane są na okres od 24 do 48 miesięcy
 • W trakcie trwania umowy auto znajduje się w ewidencji środków trwałych Carefleet S.A.
 • Po zakończeniu kontraktu Klient może oddać pojazd osobowy i podpisać umowę na nowe auto