ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Wyjazd za granicę samochodem w leasingu

Wyjazd pojazdem służbowym za granicę – czy to biznesowy, czy w celach prywatnych – wiąże się  z koniecznością uzyskania odpowiednich dokumentów oraz weryfikacją ochrony ubezpieczeniowej. Dowiedz się, co warto wiedzieć i o co należy zadbać przy wyjeździe za granicę leasingowanym samochodem.

Czy można jeździć samochodem w leasingu za granicę?

Wiele osób zastanawia się, czy wyjazd za granicę  samochodem w leasingu jest w ogóle możliwy. Odpowiedź na to pytanie tkwi w ogólnych warunkach umowy, którą podpisał leasingobiorca. W zależności od oferty firma mogła zastrzec pewne warunki dotyczące podróżowania. Zazwyczaj są one związane z ubezpieczeniem samochodu na wyjazd za granicę. Natomiast nie istnieją żadne przepisy, które zabraniają podróży zagranicznych autem w leasingu. 

Jakie dokumenty należy posiadać, wyjeżdżając autem służbowym za granicę i w jaki sposób je uzyskać?

COVID-19 ograniczył możliwość podróżowania poza granicami kraju, jednak ostatnimi czasy restrykcje związane z pandemią i wjazdem do innych państw zostały poluzowane. Dzięki temu znowu jest możliwe odwiedzanie kontrahentów w innym kraju czy nawiązywanie nowych relacji biznesowych. Jednak warto pamiętać o kilku rzeczach przed wyjazdem za granicę samochodem w leasingu. Wśród dokumentów, które są niezbędne podczas podróży za granicą, można znaleźć: 

upoważnienie na wyjazd za granicę wystawione przez Carefleet S.A.

W celu uzyskania dokumentu, prosimy o pobranie ze sklepu App Store lub Google Play aplikacji CarefleetGO oraz za jej pośrednictwem złożenie wniosku o jego wystawienie. W odpowiedzi otrzymają Państwo niezbędny dokument na adres mailowy. Upoważnienie będzie również dostępne w Aplikacji. Dlaczego poinformowanie leasingodawcy o celu podróży oraz uzyskanie zgody na nią jest tak istotne? Jest to związane z potencjalną kontrolą podczas pobytu w innych krajach. Funkcjonariusz służb mundurowych podczas zatrzymania ma prawo poprosić o upoważnienie na wyjazd za granicę wystawione przez właściciela pojazdu, czyli leasingodawcę. Obowiązkiem kierowcy jest okazać taki dokument. Z reguły nie ma problemu z uzyskaniem zgody na wyjazd samochodem w leasingu za granicę. Co może być potrzebne podczas podróży?

 • ubezpieczenie

Leasingobiorca ma już pełen pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego, które zawiera OC, AC i NNW. Należy sprawdzić, czy kraj, do którego jest planowany wyjazd za granicę, respektuje polisę. 

 • zielona karta 

W zależności od kraju, do którego podróżujesz, lub przez jakie będziesz przejeżdżać (w krajach Strefy Schengen zielona karta nie jest wymagana).

 • umowa leasingu lub poświadczony wyciąg z niej

Wyjazd za granicę bez upoważnienia 

Leasingobiorcy, którzy zapomnieli wystąpić o upoważnienie na wyjazd za granicę, mogą znaleźć się w trudnym położeniu, jeśli podczas kontroli nie będa posiadali dokumentu uprawniającego użytkownika do jazdy danym samochodem. W świetle warunków umowy samochód jest bowiem własnością firmy leasingowej. W razie kontroli będzie niezwykle trudno udowodnić prawo do dysponowania pojazdem. Brak zgody na wyjazd za granicę również może stanowić problem w przypadku uszkodzenia pojazdu lub wypadku samochodowego.

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę

Wyjazd samochodem za granicę wymaga sprawdzenia polisy. Pełne ubezpieczenie komunikacyjne auta, do nabycia którego leasingobiorca jest zobowiązany, może być wystarczającą ochroną:

 • na terenie państw należących do Unii Europejskiej,
 • w Andorze,
 • w Czarnogórze,
 • w Norwegii,
 • w Islandii,
 • w Serbii,
 • w Szwajcarii.

Jeśli wyjazd jest planowany do jednego z tych krajów, nie ma potrzeby wykupywania innego ubezpieczenia OC. 

Zielona karta to dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. Zabranie go ze sobą będzie konieczne, jeśli wyjazd za granicę dotyczy następujących państw:

 • Albanii,
 • Maroko,
 • Macedonii,
 • Mołdawii,
 • Turcji,
 • Tunezji,
 • Ukrainy.

W Carefleet S.A. klienci, którzy zdecydowali się na leasing finansowy, operacyjny i wybrali pełne ubezpieczenie komunikacyjne, otrzymają zieloną kartę bezpłatnie.

W przypadku polisy AC warto sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia. Większość polis działa na terenie wymienionych wcześniej krajów. Jeśli okaże się, że wybrana polisa AC nie funkcjonuje w pełni na terenie państwa, do którego jest planowana podróż, należy dokupić dodatkowy pakiet ubezpieczenia AC samochodu na wyjazd za granicę. Powinien on mieć taki zakres ochrony, jak polisa uznawana na terenie Polski.

Assistance samochodu na wyjazd za granicę

Niestety, ale podczas wyjazdu za granicę nie można uniknąć zagrożenia uczestnictwa w kolizji. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto być wyposażonym w formularz powypadkowy np. w języku angielskim. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie niezbędnych informacji o drugim uczestniku kolizji drogowej.Wiele osób zastanawia się, jak wygląda obsługa serwisowa auta za granicą w przypadku szkody lub awarii? Obsługa serwisowa Carefleet S.A. nie jest świadczona poza granicami Polski. Jeżeli zajdzie konieczność naprawy pojazdu poza terytorium Polski, należy skontaktować się z COK Carefleet. Nasi specjaliści udzielą niezbędnych informacji. Warto pamiętać, że zgłoszenie szkody powinno zostać wykonane bez zbędnej zwłoki.

Czy warto podróżować za granicą samochodem w leasingu?

Choć może się wydawać, że procedury są skomplikowane,  w dobrej firmie leasingowej wszystkie konieczne dokumenty, np. upoważnienie zezwalające na wyjazd za granicę samochodem w leasingu, można załatwić za pomocą kilku kroków. W tym celu można skorzystać z aplikacji – to pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia dostęp do decyzji w formie elektronicznej. Do tego pełne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest obowiązkowe w leasingu, jest respektowane w większości krajów Unii Europejskiej. Następnym atutem podróży zagranicznych samochodem w leasingu jest świetny stan techniczny pojazdu. Podczas trwania umowy auta muszą być serwisowane w ASO, a wszelkie naprawy powinny być wykonane w standardzie serwisowym. Dzięki temu znacząco spada prawdopodobieństwo awarii na trasie. W razie jakichkolwiek problemów związanych z samochodem leasingobiorca może liczyć wsparcie specjalistów w Carefleet S.A.