Strefa wiedzy, 2024-07-18
Leasing samochodowy to forma finansowania chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie obowiązywania umowy leasingobiorca zechce z niej zrezygnować i przenieść ją na inny podmiot. W takim przypadku niezbędna jest cesja leasingu. Warto wiedzieć, czym ona jest oraz jak można z niej skorzystać.
Cesja leasingu jest umową cywilnoprawną zawieraną między wierzycielem zbywającym wierzytelność (cedentem) a cesjonariuszem, który ją przejmuje. W praktyce oznacza to odstąpienie zobowiązania innemu podmiotowi, który przejmuje na siebie obowiązek wywiązania się z ustaleń. Pozostałe postanowienia umowy zawartej z leasingodawcą pozostają bowiem takie same.
Niekiedy cesja umowy leasingu to rozwiązanie, po które sięgają przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą jej kontynuować. Do najczęstszych przyczyn zalicza się przede wszystkim:
Cedent przepisujący umowę leasingu musi się liczyć z kosztami, które wynikają z warunków zawartej umowy. Ich wysokość jest określana przez leasingodawcę. Jednak z tych opłat są zwolnione osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze.
Zanim nastąpi cesja umowy, cedent musi znaleźć podmiot, który przejmie zobowiązanie. Czy musi być nim wyłącznie firma? Niekoniecznie, gdyż wyróżnia się także leasing konsumencki skierowany do osób nieprowadzących działalności. Przepisanie umowy na taki podmiot nie zawsze jest możliwe, a zależy to od zapisów, które znajdują się w podpisanym dokumencie. Jeśli zawiera on zapis mówiący o tym, że cesja leasingu może być dokonana wyłącznie na firmę, to konsument nie może przejąć zobowiązania.
Cesjonariusz musi także spełniać pewne warunki, które są istotne z punktu widzenia leasingodawcy. Przede wszystkim musi to być podmiot, który spełnia wymagania umowy i ma możliwość jej zawarcia (dotyczy to wspomnianej wcześniej sytuacji) oraz przeszedł pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej. Gdy oba te warunki są spełnione, zostaje zawarte zobowiązanie trójstronne między:
Wszelkie rozliczenia między dotychczasowym a nowym korzystającym z przedmiotu umowy są dokonywane między nimi. Oznacza to, że leasingodawca w nich nie uczestniczy.
Cesja leasingu niesie ze sobą konsekwencje podatkowe zarówno dla cedenta, jak i cesjonariusza. Pierwszy z nich:
Z kolei przejęcie leasingu ma następujące konsekwencje podatkowe:
Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii odstępnego. Zależy ona od indywidualnych ustaleń między stronami cesji umowy. Jest to kwota wypłacana dotychczasowemu leasingobiorcy, która ma umożliwić mu odzyskanie części środków finansowych, które zainwestował w przedmiot zobowiązania. Jest ona ustalana na podstawie wartości rynkowej pojazdu. Zazwyczaj jeśli wysokość rat pozostałych do spłaty jest od niej niższa, to cedent ustala kwotę na poziomie wysokości opłaty wstępnej, którą uiścił, lub bierze pod uwagę dotychczas poniesione koszty.
Może się zdarzyć, że dotychczasowy leasingobiorca zdecyduje się na cesję leasingu bez odstępnego lub ustali jego kwotę na bardzo niskim poziomie. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w której opłata wstępna była niewielka lub umowa została niedawno zawarta i do końca zostało jeszcze wiele rat,
a cedent chce jak najszybciej przekazać zobowiązanie, aby ich dłużej nie płacić. W takim przypadku może zdecydować się na podjęcie kroków, które pozwolą mu szybko znaleźć podmiot, który będzie zainteresowany przejęciem umowy. Cesja leasingu bez odstępnego może być więc korzystna dla obu stron.
Przejęcie leasingu przez inny podmiot wymaga wykonania określonych kroków. W pierwszej kolejności trzeba skontaktować się z podmiotem finansującym, aby ustalić warunki takiego rozwiązania. Dotyczy to przede wszystkim kosztów, które się z tym wiążą. Większość firm nalicza opłatę manipulacyjną
za zmianę leasingobiorcy. Jej wysokość, a także to, czy opłaca ją dotychczasowy, czy nowy użytkownik, zależą od wewnętrznej polityki.
Bardzo ważne jest także ustalenie wymogów dla cesjonariusza. Od nich zależy, czy konkretny podmiot będzie mógł przejąć leasing. Kolejnym krokiem jest znalezienie firmy zainteresowanej takim rozwiązaniem. Bardzo często odbywa się to poprzez przygotowanie i opublikowanie ogłoszenia
na popularnych portalach z anonsami. Gdy uda się znaleźć zainteresowany podmiot, konieczne jest złożenie stosownego wniosku o cesję, a następnie zawarcie umowy trójstronnej. Po jej podpisaniu oraz rozliczeniu się między stronami przedmiot zobowiązania jest przekazywany nowemu użytkownikowi.
Co istotne, cesja jest traktowana przez podmiot finansujący, taki jak Carefleet, za kontynuację umowy leasingu, jeśli żadne z jej postanowień nie są modyfikowane. W przypadku np. skrócenia lub wydłużenia okresu zobowiązania dokumenty muszą być ponownie zweryfikowane pod kątem spełniania warunków podatkowych przez nowego korzystającego.
Wynajem długoterminowy jest alternatywą dla leasingu. Obie formy finansowania samochodu przewidują bowiem możliwość jego użytkowania na podstawie zawartej umowy przez określony czas w zamian za opłacanie miesięcznych rat. Zarówno w leasingu, jak i w wynajmie długoterminowym, przedmiot zobowiązania nie jest własnością użytkownika.
Jedną z najważniejszych różnic między tymi opcjami finansowania jest kwestia wykupu samochodu.
W przypadku leasingu leasingobiorca może korzystać z pojazdu wybranego z oferty przez ustalony czas w zamian za comiesięczne płatności w formie czynszu leasingowego. Każda z rat składa się z części kapitałowej (zależnej od wartości pojazdu) oraz odsetkowej (wynagrodzenie na rzecz podmiotu finansującego). Po zakończeniu umowy użytkownik może zostać właścicielem auta po opłaceniu określonej kwoty wykupu. Najczęściej wynosi ona niewielki procent wartości rynkowej. Z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego pojazd najczęściej jest zwracany ze względu na wysokie koszty wykupu. Zwykle kwota ta jest zbliżona do wartości rynkowej.
Kolejną istotną kwestią jest wysokość miesięcznych opłat. W przypadku leasingu raty uwzględniają spłatę wartości pojazdu powiększoną o określoną marżę dla podmiotu finansującego. Opłacając je, leasingobiorca jednocześnie spłaca wartość auta, co przekłada się na niższą kwotę wykupu.
Raty wynajmu długoterminowego obejmują odsetki, a także koszty użytkowania auta i inne opłaty dodatkowe związane np. z serwisowaniem pojazdu. Najczęściej są one niższe w porównaniu
z czynszem leasingowym. Jednak w tym przypadku płaci się za użytkowanie samochodu, a nie spłaca jego wartości. To wpływa na wysoką kwotę wykupu.
Leasing różni się od wynajmu także kwestią związaną z opłatą wstępną. W pierwszym przypadku większość firm wymaga wniesienia czynszu inicjalnego w wysokości 10–20 % wartości samochodu.
Z kolei z wynajmu długoterminowego można skorzystać bez tej opłaty.
Leasing to rozwiązanie, które warto wybrać, jeśli chcesz, aby pojazd stał się Twoją własnością
po zakończeniu umowy. Jest to także korzystne rozwiązanie np. ze względu brak ograniczeń w liczbie przejechanych kilometrów. Z tej opcji finansowania bardzo często mogą skorzystać także nowe firmy, które niedawno rozpoczęły swoją działalność. Jednocześnie należy uwzględnić wysokość czynszu inicjalnego oraz możliwości finansowe do jego opłacenia.
Z kolei wynajem długoterminowy to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców ceniących sobie wygodę, gdyż w miesięcznych opłatach są uwzględnione koszty serwisowania czy ubezpieczenia. Nie muszą więc oni samodzielnie zajmować się tymi kwestiami. Jest to także korzystna opcja finansowania dla podmiotów, które planują zwrot samochodu i ewentualnie zawarcie nowej umowy. Dużą zaletą jest także brak opłaty wstępnej.
Jeśli zdecydowałeś się na leasing pojazdu z oferty Carefleet, ale w trakcie trwania umowy z różnych przyczyn musisz lub chcesz z niego zrezygnować, możesz wybrać cesję. To rozwiązanie, które pozwala na przejęcie zobowiązania przez inny podmiot. Dla cedenta oddającego leasing jest to korzystne ze względu na to, że nie musi on ponosić dalszych kosztów leasingu. Z kolei cesjonariusz może korzystać z pojazdu na atrakcyjnych warunkach. Nie można również zapomnieć o korzyściach podatkowych dla obu stron.