ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Aktualności Carefleet, 2023-04-06

Leasing to pojęcie znane na polskim rynku usług finansowych od lat. Czym jednak jest długoterminowy wynajem auta? Na to pytanie nieco trudniej odpowiedzieć. Co wybrać? Leasing czy wynajem długoterminowy? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Leasing jest od lat jedną z najbardziej popularnych form finansowania samochodu. Jego zasady są dla leasingobiorców dość przejrzyste. Wystarczy określić długość leasingowania pojazdu, a także zadecydować o wysokości opłaty wstępnej. Na tej podstawie można określić, jak wysoka będzie miesięczna rata.

W przypadku leasingu leasingobiorca może też samodzielnie podjąć decyzję o wykupie bądź zwrocie samochodu, który był przedmiotem umowy. Dzięki tej niezwykle atrakcyjnej formie finansowania wielu przedsiębiorców bez zbytniego obciążania finansów firmy może pozwolić sobie na flotę nowych i bezawaryjnych samochodów. Jak wygląda to jednak w przypadku wynajmu długoterminowego samochodów? Czy leasing i wynajem długoterminowy to oferty, które znacząco różnią się od siebie? Z jakiego powodu wynajem długoterminowy aut zdobywa tak dużą popularność?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Najem długoterminowy aut zyskuje w ostatnich latach na popularności. Okazuje się, że użytkownicy samochodów oczekują coraz to nowszych narzędzi finansowych. Takich, w których przypadku formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a miesięczne opłaty związane ze spłatą rat są możliwie niskie. Czy najem długoterminowy aut spełnia wszystkie wymagania użytkowników samochodów?

Wynajem aut długoterminowy może kojarzyć się z działaniem wypożyczalni samochodów. Takich, jakie znamy np. z wakacji. Wynajem długoterminowy samochodów faktycznie ma pewne cechy, które mogą być wspólne również dla wynajmu krótkoterminowego. Tak, jak w przypadku auta z wypożyczalni, w przypadku wynajmu długoterminowego samochodów użytkownik nigdy nie staje się właścicielem pojazdu. Korzystając z wynajmu krótkoterminowego oferowanego przez wypożyczalnie, rzadko mamy jednak możliwość zadecydowania o dodatkowym wyposażeniu samochodu czy o jego kolorze. W przypadku długoterminowego wynajmu aut często możemy wynająć dokładnie takie auto, jakie nam się podoba. Jeśli ma mieć podgrzewane fotele lub trójstrefową klimatyzację, nie powinno być z tym problemu. Takie właśnie auto (dostosowane do potrzeb użytkowania) na ogół udaje się zamówić. To zupełnie jak w przypadku leasingu.

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Długoterminowy wynajem auta to w tej chwili jedno z najprostszych i najbardziej dostępnych na rynku narzędzi finansowania samochodów. Wystarczy wybrać markę i model samochodu oraz sprecyzować to, jak długo zamierzamy użytkować pojazd. Ważne, by określić także to, jaki dystans auto będzie średnio pokonywało w ciągu miesiąca. Wiek, jak i przebieg mają bowiem wpływ na utratę wartości samochodu. W przypadku najmu długoterminowego aut obie zmienne będą mieć wpływ na wysokość miesięcznej opłaty za wynajem pojazdu. To jednak nie wszystko. Projektując ofertę długoterminowego wynajmu aut, starano się nie zapominać o potrzebach klientów, a Ci chcą zaś prostych i zrozumiałych narzędzi. By tak właśnie było, w miesięczną opłatę za wynajem długoterminowy samochodów mogą być wliczone koszty związane np. z ubezpieczeniem samochodu czy opłatami związanymi z obowiązkowymi przeglądami w autoryzowanej stacji obsługi. To jednak nie wszystko. Najem długoterminowy aut może również pokrywać koszty związane z sezonową wymianą opon. W przypadku długoterminowego wynajmu aut dla przedsiębiorstw ważna jest dostępność samochodu i zabezpieczenie się przed potencjalnymi awariami. W ramach miesięcznej opłaty za wynajem długoterminowy auta można korzystać np. z ubezpieczenia pomocy Assistance czy nawet z samochodu zastępczego na czas naprawy auta z wynajmu długoterminowego, jeśli to ulegnie awarii, której usunięcie będzie wymagać nieco więcej czasu. Wówczas bez względu na to, czy samochód zepsuje się w Warszawie, Wrocławiu lub innym mieście, będzie można liczyć na natychmiastową pomoc.

Dlaczego duże firmy korzystają z wynajmu długoterminowego?

Duże firmy na ogół dysponują rozbudowaną flotą samochodów. Do tej pory do jej obsługi musieli być delegowani pracownicy, co zawsze wiązało się z kosztami. Serwisowanie flotowych samochodów czy likwidacja powstałych szkód wymagają długich godzin pracy, w których trakcie użytkownicy mogliby wykonywać inne, bardziej produktywne zadania. Właśnie z myślą o użytkownikach dużych flot samochodów opracowano ofertę wynajmu długoterminowego samochodów. Teraz pracownicy nie muszą marnować czasu na formalności związane z obsługą samochodów – wszystkim zajmuje się właściciel aut. Firma jako najemca jest zainteresowana tylko użytkowaniem pojazdów. Ewentualne kłopoty związane ze stłuczkami czy awariami samochodów spadają na właściciela, czyli firmę oferującą wynajem aut długoterminowy. Koniec z marnowaniem czasu i angażowaniem pracowników w czynności związane z obsługą floty. Samochód to niemal takie samo narzędzie pracy jak telefon komórkowy. Ma służyć firmie w zamian za miesięczną opłatę abonamentową, a gdy osiągnie określony wiek, może być wymienione na nowszy i bezawaryjny model. Prościej się nie da. Stąd tak duże zainteresowanie ofertą najmu długoterminowego w firmach.

Wynajem długoterminowy samochodów to dla dużych firm rodzaj outsourcingu, który pozwala na obniżenie kosztów administrowania flotą pojazdów. Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie bowiem szeroki zakres dodatkowych usług. Wśród nich jest również dostępne np. zarządzanie kartami paliwowymi. Wszystkim tym będzie zajmować się odtąd w ramach wynajmu długoterminowego aut ich dostawca. Koniec z pilnowaniem upływających terminów polis ubezpieczeniowych czy wizyt na obowiązkowych przeglądach w autoryzowanych stacjach obsługi. To wszystko leży po stronie właściciela pojazdu, a nie przedsiębiorcy, który tylko użytkuje pojazdy w ramach oferty wynajmu długoterminowego.

Jaki samochód najlepiej wybrać w ramach najmu długoterminowego?

Nasi specjaliści są przygotowani, by służyć radą. To, czym zajmuje się firma, jak duże przebiegi pokonują jej kierowcy każdego miesiąca, jak również to, czy przemieszczają się na długich odcinkach, czy raczej wykorzystują samochody do jazdy miejskiej, będzie mieć wpływ na wybór samochodu. A do wyboru są zasadniczo wszystkie samochody dostępnych na polskim rynku producentów. Umiejętne dopasowanie rodzaju samochodu, a także marki i modelu do potrzeb przedsiębiorstwa oznacza możliwość uzyskiwania znacznych oszczędności w trakcie eksploatacji floty. Jest to szczególnie ważne, kiedy można już nie tylko wybierać między samochodami napędzanymi silnikiem diesla lub benzyną. W wynajmie długoterminowym samochodów są również dostępne pojazdy hybrydowe czy elektryczne. Te ostatnie lepiej sprawdzą się na krótkich miejskich dystansach. Mogą jednak okazać się zupełnie bezużyteczne przy wyjazdach na trasy, gdzie dostępność ładowarek baterii będzie ograniczona. Właśnie dlatego, to jaki samochód najlepiej wybrać w ramach najmu długoterminowego, jest tak ważne. O wszystkich zmiennych, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze samochodów w wynajmie długoterminowym, poinformują specjaliści naszej firmy. To ich zadaniem jest znalezienie złotego środka. Takiej opcji wynajmu długoterminowego aut, która sprawi, że flota pojazdów w dużym przedsiębiorstwie będzie dopasowana do jego potrzeb w sposób możliwie optymalny.

Jakie są korzyści finansowe wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy samochodu wiąże się z szeregiem korzyści dla użytkownika floty czy też nawet mniejszej liczby pojazdów. Korzyścią, na którą najczęściej zwraca się uwagę, jest między innymi możliwość korzystania z nowych samochodów przy stosunkowo niewysokich miesięcznych kosztach. Jak to możliwe? W przypadku najmu długoterminowego samochodu użytkownik spłaca de facto jedynie koszty związane z utratą wartości przez samochód. Z góry ustalony jest bowiem czas użytkowania pojazdu. Określony jest też jego maksymalny przebieg. Na podstawie tych informacji można łatwo skalkulować wartość pojazdu pod koniec obowiązywania umowy wynajmu długoterminowego. Użytkownik spłaca więc różnicę np. pomiędzy ceną nowego samochodu a jego wartością po trzech lub czterech latach, w zależności od tego, na jak długą umowę zdecydował się najemca. W przypadku leasingu, gdy leasingobiorca chce pod koniec obowiązywania umowy wykupić samochód, zależy mu, by rata wykupu nie była zbyt wysoka. To niestety wiąże się z wyższymi miesięcznymi ratami. Zdaniem wielu przedsiębiorców korzystniejsze jest opłacanie niższych rat. Po zakończeniu umowy auto z najmu długoterminowego wraca do dostawcy. Firma może zaś dalej płacić niską miesięczną ratę za kolejny nowy, a co za tym idzie, sprawny i bezawaryjny samochód.

W przypadku samochodu w wynajmie długoterminowym przedsiębiorcy bardzo cenią sobie także przewidywalność miesięcznych opłat. Wszystkie koszty eksploatacyjne można „wrzucić” w miesięczną ratę. Wówczas nie pojawią się żadne nieprzewidziane opłaty związane z nagłymi awariami, których usuwanie bywa naprawdę drogie. Samochód w ramach najmu długoterminowego nie angażuje środków finansowych przedsiębiorstwa. Przy podpisywaniu umowy nie jest też wymagana żadna opłata wstępna. Płaci się jedynie miesięczny „abonament” za użytkowanie pojazdu. Najem długoterminowy samochodu nie wpływa też na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Obciążenia miesięczne są bowiem traktowane dokładnie tak samo, jak rachunki za telefony czy Internet. To po prostu kolejna z usług, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Podobnie jak i w przypadku abonamentów telefonicznych, koszty miesięczne związane z wynajmem długoterminowym aut zalicza się w koszty uzyskania przychodu.

 

 

Aktualności

Flota pojazdów marki Audi przekazana w ręce klienta Higma Service

Aktualności Carefleet, 2024-07-03

Dnia 28 czerwca 2024 roku w salonie Lellek Sp. z o.o.  w Opolu odbyła się uroczystość przekazania 22 samochodów marki Audi dla firmy Higma Service. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko ...

Wynajem Długoterminowy Carefleet nagrodzony godłem Fleet Derby 2024!

Bez kategorii, 2024-06-21

Gala Fleet Derby 2024 za nami. Podczas wydarzenia Carefleet po raz kolejny otrzymał statuetkę za najlepszą usługę wynajmu długoterminowego. Plebiscyt Fleet Derby to jeden z najważniejsz...

Grupa EFL i Honda Polska przedłużają współpracę

Bez kategorii, 2024-05-21

Grupa EFL, czołowy gracz na rynku finansowania pojazdów, przedłuża umowę o współpracy z Honda Motor Europe, Oddział w Polsce. Partnerstwo na wyłączność w ramach programu Honda Financial S...