ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Pierwszy leasing — poradnik dla początkujących

Strefa wiedzy, 2022-10-28


Wielu przedsiębiorców chciałoby rozwijać swoją działalność, jednak na przeszkodzie staje obawa o wydawanie dużych środków finansowych na zakup nowego sprzętu. A co jeśli istnieje szansa na korzystanie z samochodu lub parku maszynowego przez określony czas, za stosunkowo niewielką miesięczną opłatą i to jeszcze z późniejszą ewentualnością wykupu? Wtedy możliwości rozwoju znacznie się zwiększają. Przeczytaj, co to leasing, na czym polega i dlaczego takie rozwiązanie może sprawdzić się w Twojej firmie.

Co to leasing?

Leasing to nowoczesna forma finansowania inwestycji bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy. Daje możliwość rozbudowy firmy i powiększania parku maszynowego. Obecnie leasing jest drugim zaraz po kredytach sposobem na pokrycie wydatków związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Korzystają z niego małe i duże firmy i coraz częściej nawet osoby prywatne, z uwagi na dużą przystępność i elastyczność ofert. Może dotyczyć różnych przedmiotów, jednak niemal połowa podpisywanych umów dotyczy samochodów osobowych. Pozostałe odnoszą się do pojazdów ciężarowych, maszyn i sprzętu, a tylko niewielki odsetek uwzględnia finansowanie nieruchomości.

Osoby zastanawiające się co to leasing powinny wiedzieć, że umowa dotycząca tej formy finansowania ma pewne cechy umowy najmu czy kredytu. Jej głównym celem jest zapewnienie opłacania inwestycji bez nabywania prawa własności przedmiotu podczas trwania kontraktu. Pozwala na dowolne korzystanie z samochodu, maszyn czy nieruchomości przez okres obowiązywania umowy z uwzględnieniem możliwości ich wykupienia po upływie określonego czasu. 

W przypadku takiej formy finansowania podmiot, który kupuje przedmiot leasingu, np. samochód, określa się jako finansującego (leasingodawcę). Zazwyczaj jest to firma zajmująca się profesjonalnie tego rodzaju działalnością. Z kolei podmiot wykorzystujący przedmiot umowy nazywa się korzystającym (leasingobiorcą). W zamian za możliwość używania sprzętu opłaca on comiesięczne raty na rzecz leasingodawcy


Jakie są dostępne rodzaje leasingu?

W praktyce funkcjonują różne rodzaje leasingu. Główną różnicą pomiędzy nimi jest to, komu przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ma to fundamentalny wpływ na wysokość kosztów podatkowych stron umowy. 

Leasing z wykupem

Do grupy leasingu z wykupem zaliczają się wszystkie formy finansowania, które przewidują przeniesienie własności środka trwałego na korzystającego. W zależności od wybranego wariantu dzieje się to wraz z chwilą spłaty ostatniej raty lub po zapłaceniu wykupu. Leasing np. na samochód w takiej formie przez długi czas był jedyną dostępną opcją, dlatego też obecnie uznaje się go za najbardziej popularną opcję finansowania.

Do kategorii leasingu z wykupem zalicza się:

  • leasing operacyjny — w tym przypadku opłata początkowa i raty stanowią dla korzystającego koszt podatkowy. Umowa trwa najczęściej od roku do 5 lat, a po jej zakończeniu istnieje możliwość wykupu przedmiotu leasingu za niewielką cenę;
  • leasing finansowy — dla osoby korzystającej z takiego rozwiązania kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne i część odsetkowa opłat miesięcznych. Poza tym podatek VAT jest naliczany z góry od całej kwoty w chwili rozpoczęcia korzystania z przedmiotu leasingu;
  • leasing zwrotny — jest metodą na uwolnienie środków finansowych zamrożonych w środkach trwałych, polega na odsprzedaniu elementu majątku, a następnie korzystaniu z niego w ramach umowy leasingu;
  • leasing dla osób prywatnych — zwykle samochodowy. Jest przeznaczony dla klientów niemających własnej działalności gospodarczej. Dotyczy głównie nowych pojazdów. Leasing konsumencki funkcjonuje również w opcji bez wykupu, jako auto na abonament.

Warto podkreślić, że leasing operacyjny samochodu osobowego i innych środków trwałych prowadzi do podwyższenia bieżących kosztów uzyskania przychodów, co w konsekwencji zmniejsza podstawę opodatkowania o poniesione raty. Z kolei przy finansowym można dokonywać jedynie odpisów amortyzacyjnych w niezmiennej wysokości określonej w przepisach, bez względu na to, ile faktycznie wynosiły opłaty ratalne w danym roku podatkowym.

Leasing bez wykupu

Leasing bez wykupu funkcjonuje również pod bardziej popularną nazwą wynajmu długoterminowego. Taka forma finansowania dotyczy przeważnie nowych samochodów osobowych i znajduje się w ofercie niektórych firm leasingowych. 

W tym przypadku na koniec umowy nie dochodzi do wykupu, a do zwrotu środka trwałego w postaci np. auta. Poza tym korzystający w opłatach ratalnych nie spłaca wartości pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego leasingu, a jedynie rekompensuje utratę jego wartości. Warto też wiedzieć, że decydując się na wynajem długoterminowy, trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia usług dodatkowych w postaci obsługi serwisowej, wymiany opon czy ubezpieczenia. 

Kto może zdecydować się na leasing?

Każdy leasingodawca ma własne postępowanie oceny ryzyka niewypłacalności, które jest zmienne w zależności od sponsorowanego środka trwałego. Do uzyskania finansowania potrzeba wykazać, że ma się odpowiednie środki na spłacenie podjętego zobowiązania. Firmy najczęściej sprawdzają, jak długo jest prowadzona działalność osoby wnioskującej o finansowanie. Niektóre wymagają minimum półrocznego funkcjonowania na rynku, a innym wystarczy, że przedsiębiorstwo działa zaledwie od miesiąca.

W przypadku brania samochodu w leasing najczęściej stosuje się tzw. procedurę uproszczoną. Dzięki temu klient nie musi przedstawiać dokumentacji potwierdzającej właściwą zdolność finansową. W praktyce leasing auta może dostać nawet właściciel firmy, która działa na rynku od kilku dni.

W przypadku zdecydowania się na leasing kosztownych maszyn i urządzeń przeważnie wdraża się postępowanie standardowe. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne zweryfikowanie zdolności kredytowej osoby zainteresowanej finansowaniem. 

Niezależnie czy leasingodawca wdroży postępowanie uproszczone, czy standardowe — niemal zawsze sprawdzi wnioskującego pod kątem obecności w bazach dłużników. W przypadku figurowania w Krajowym Rejestrze Długów, wzięcie samochodu w leasing może stać się bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. 

Ile trwa ubieganie się o leasing?

Zdecydowanie się na leasing, przykładowo samochodu, wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Najczęściej na informację na temat przyznania finansowania czeka się maksymalnie jeden dzień. Stopień ich skomplikowania zależy od tego, co będzie przedmiotem leasingu. W przypadku auta procedury zajmują niewiele czasu, lecz przy kosztownych i unikalnych urządzeniach — trzeba uzbroić się w nieco więcej cierpliwości. 

Do rozpatrzenia podania o leasing w postępowaniu uproszczonym niezbędny jest jedynie dowód osobisty i uzupełniony wniosek.

Z kolei przy procedurach standardowych weryfikowane są dodatkowo dokumenty dotyczące finansów wnioskującego, m.in. PIT, CIT czy KPiR.

Co to jest leasing samochodowy?

Leasing na samochód to bardzo opłacalna opcja zyskująca wśród przedsiębiorców coraz większą popularność. Pozwala na korzystanie z dowolnego samochodu bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. W jaki sposób? Firma leasingowa zakupuje konkretnie wskazany przez Ciebie model, a następnie udziela Ci praw do jego użytkowania w zamian za comiesięczne raty. Dzięki temu dysponujesz nim jak właściciel. W przypadku zdecydowania się na leasing operacyjny samochodu osobowego po zakończeniu umowy prawa do własności automatycznie przechodzą na Ciebie.

Wiele osób uważa, że możliwość skorzystania z takiej formy finansowania to przywilej przysługujący jedynie przedsiębiorcom. Okazuje się jednak, że coraz więcej firm ma w swojej ofercie również leasing samochodowy dla osób prywatnych.

Podsumowując, jeśli do tej pory nie wiedziałeś, co to jest leasing samochodowy, teraz możesz już z powodzeniem rozpatrywać taką opcję jako sposób finansowania nowego pojazdu do Twojej firmy.

Ile kosztuje leasing samochodu osobowego?

Osoby zdecydowane, przykładowo na leasing samochodu osobowego muszą liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów początkowych. Zalicza się do nich wpłata początkowa w postaci czynszu inicjalnego. Najczęściej stanowi od 10 do 20%, jednak wysokość wkładu własnego może wahać się od 0 do nawet 45% wartości. 

Poza tym leasing auta wymusza na korzystającym wykupienie OC i AC na pierwszy rok. Co prawda, niektóre firmy proponują możliwość wkalkulowania kosztów polisy w comiesięczną opłatę ratalną, jednak nie zawsze jest to korzystne dla leasingobiorcy. Dlaczego? Bo w takiej sytuacji ubezpieczenia zostaje powiększone o 23-procentowy podatek VAT.

Czasem pojawia się też konieczność rejestracji samochodu wziętego w leasing w urzędzie komunikacji. Obowiązek udania się do instytucji leży po stronie korzystającego, jednak opłatą za załatwienie sprawy (ok. 300-400 zł) obarcza się leasingodawcę. 

Chcąc zapoznać się z aktualnymi ofertami leasingu samochodu dla osoby prywatnej lub fizycznej, najlepiej skontaktować się z doradcami z Carefleet. Po uwzględnieniu Twoich potrzeb i możliwości finansowych nasi specjaliści zaproponują najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Elastyczność kosztów leasingu

Atrakcyjność leasingu wynika z jego elastyczności. Harmonogram spłat ustala się w zależności od zasobów finansowych korzystającego. W odróżnieniu od kredytu, gdzie wysokość miesięcznych opłat zależy w głównej mierze od sumy udzielanej pożyczki i okresu kredytowania, np. umowa leasingu auta pozwala na dużą dowolność. W tym przypadku wpływ duży wpływ na miesięczne raty ma zarówno opłata inicjalna, jak i kwota wykupu. Im są one większe, tym niższe będą comiesięczne płatności leasingowe. 

Dzięki temu przy leasingu samochodowym można podjąć decyzję — mniejsze raty i droższy wykup, czy wyższe opłaty miesięczne i możliwość wykupu za symboliczną cenę. Warto dodać, że takie finansowanie, poza gotówką, jest obecnie chyba najtańszą formą nabycia auta. Duża konkurencja na rynku powoduje, że firmy prześcigają się w udzielaniu atrakcyjnych ofert leasingu samochodowego. 

Leasing samochodowy a korzyści podatkowe

Biorąc leasing dla osób fizycznych, trzeba mieć świadomość, że takie finansowanie pozwala na przeprowadzenie optymalizacji podatkowej. Jeśli używasz auta w sposób mieszany, czyli wykorzystujesz je zarówno do załatwiania spraw służbowych, jak i prywatnych, to możesz odliczyć 50% VAT. Jeśli leasingowane auto służy Ci tylko do pracy — odliczysz 100% VAT-u.

Większość przedsiębiorców korzysta z auta w sposób „mieszany”. Wtedy należy odliczyć połowę VAT, a nieodliczoną część potraktować jako koszt uzyskania przychodu, nie zapominając o pomniejszeniu podstawy opodatkowania podatku PIT lub CIT. 

Decydując się na leasing operacyjny samochodu osobowego, warto wiedzieć, że kosztem podatkowym przedsiębiorcy jest czynsz inicjalny netto, każda rata leasingowa netto w całości i 50% VAT-u, jeśli nie był wcześniej w całości odliczony od czynszu i rat.

Czy da się zerwać umowę leasingową?

Zakończenie umowy leasingu przed czasem, dotyczącej przykładowo samochodu, nie jest niemożliwe. W wielu przypadkach jednak takie rozwiązanie wiąże się z dużymi kosztami dla osoby korzystającej. Z kolei możliwości wcześniejszego wykupu często są ograniczone przez prawo podatkowe. 

W takim razie, w jaki sposób da się „pozbyć” zobowiązania? W praktyce istnieje szansa na przekazanie umowy na kogoś innego. Wystarczy znaleźć osobę zainteresowaną przejęciem finansowania i przeprowadzić cesję leasingu.

Gdzie wziąć leasing?

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo dużo podmiotów udzielających leasingu samochodowego zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować poszczególne zapisy zawarte w umowę, by uniknąć zbędnych opłat i dużej prowizji. 

W poszukiwaniu najlepszego sposobu finansowania samochodu mogą pomóc specjaliści z firmy Carefleet. Dzięki ich pomocy znajdziesz korzystną ofertę opartą na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego. Pracownicy po uwzględnieniu Twoich indywidualnych oczekiwań wobec auta, a także możliwości finansowych, zaproponują korzystne warianty usług. Zapraszamy do kontaktu.

Aktualności

Flota pojazdów marki Audi przekazana w ręce klienta Higma Service

Aktualności Carefleet, 2024-07-03

Dnia 28 czerwca 2024 roku w salonie Lellek Sp. z o.o.  w Opolu odbyła się uroczystość przekazania 22 samochodów marki Audi dla firmy Higma Service. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko ...

Wynajem Długoterminowy Carefleet nagrodzony godłem Fleet Derby 2024!

Bez kategorii, 2024-06-21

Gala Fleet Derby 2024 za nami. Podczas wydarzenia Carefleet po raz kolejny otrzymał statuetkę za najlepszą usługę wynajmu długoterminowego. Plebiscyt Fleet Derby to jeden z najważniejsz...

Grupa EFL i Honda Polska przedłużają współpracę

Bez kategorii, 2024-05-21

Grupa EFL, czołowy gracz na rynku finansowania pojazdów, przedłuża umowę o współpracy z Honda Motor Europe, Oddział w Polsce. Partnerstwo na wyłączność w ramach programu Honda Financial S...