ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Strefa wiedzy, 2022-10-28


W ostatnim czasie, obok najbardziej popularnej formy finansowania samochodu, czyli leasingu, pojawiła się kolejna — wynajem długoterminowy. Oba warianty przewidują możliwość korzystania na co dzień z auta, które w sensie prawnym nie jest własnością kierowcy. Która forma będzie dla Ciebie korzystniejsza i dlaczego? Przeczytaj i sprawdź, czy lepiej zdecydować się na leasing, czy na wynajem długoterminowy.

Czym jest leasing?

Leasing to popularna forma finansowania nowego lub używanego samochodu, pozwalająca na korzystanie z auta bez konieczności ponoszenia kosztów jego zakupu. Leasingodawca, czyli podmiot finansujący pojazd, na podstawie umowy przekazuje leasingobiorcy prawo do jego użytkowania. Osoba korzystająca z samochodu zobowiązuje się do wpłacenia na rzecz leasingodawcy comiesięcznych płatności w formie czynszu leasingowego. Pojedyncza rata zawiera w sobie dwa składniki: kapitałowy — odzwierciedlający wartość pojazdu, i odsetkowy — będący wynagrodzeniem dla podmiotu finansującego. 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu:

  • leasing operacyjny;
  • leasing finansowy.

W przypadku leasingu operacyjnego użytkowany pojazd wlicza się do składników majątkowych leasingodawcy. Z tego powodu po jego stronie leży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Comiesięczne raty, do których jest doliczony podatek VAT, stanowią dla osoby korzystającej z auta koszt uzyskania przychodu. Kwestia wykupu jest zależna od stawki amortyzacji i okresu użytkowania.

Inaczej wygląda to przy leasingu finansowym, gdzie auto zostaje zaliczone do składników majątkowych leasingobiorcy. Wiążę się to m.in. z koniecznością amortyzacji pojazdu. Wraz z opłatą ostatniej raty samochód staje się automatycznie własnością korzystającego. Z uwagi na konieczność opłacenia podatku VAT w całości w momencie podpisywania umowy, jest to znacznie rzadziej wybierana forma finansowania.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to pod względem prawnym i podatkowym nic innego jak leasing operacyjny. Przeważnie kończy się zwrotem auta podmiotowi finansującemu z uwagi na wysoki koszt wykupu, zbliżony do ceny rynkowej samochodu. Comiesięczne raty, w odróżnieniu od zwykłego leasingu, nie stanowią spłaty kapitału, a jedynie opłatę za użytkowanie pojazdu i rekompensatę utraty jego wartości. Warto zaznaczyć, że taka forma finansowania dotyczy na ogół nowych modeli samochodów.

Wynajem długoterminowy a leasing: kwestia wykupu

Prawdopodobnie największą różnicą, na jaką należy zwrócić uwagę, zastanawiając się, co będzie lepsze — wynajem długoterminowy czy leasing, jest aspekt możliwości wykupu samochodu. Co prawda w obu wariantach istnieje szansa na przekazanie prawa do własności na osobę użytkującą, jednak w jednej z nich, okazuje się to całkowicie nieopłacalne. 

Przeważnie po zakończeniu umowy leasingu osoba korzystająca wykupuje pojazd za cenę stanowiącą niewielki procent jego wartości. Z kolei w przypadku najmu cena nabycia takiego samochodu po upływie okresu finansowania opiewa na kwotę zbliżoną do jego aktualnej wartości rynkowej. Z tego powodu w większości sytuacji korzystający po kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach użytkowania auta, zwraca je podmiotowi finansującemu. 

Wynajem długoterminowy czy leasing: serwisowanie i ubezpieczenie

Pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem da się również wskazać istotne różnice w zakresie odpowiedzialności za opłatę dodatkowych kosztów. Zaliczają się do nich wydatki związane m.in. z ubezpieczeniem, serwisowaniem, wymianą opon czy konserwacją pojazdu. 

Najem długoterminowy przeważnie występuje w pakiecie z całym zestawem usług dodatkowych. W koszt raty są wkalkulowane koszty serwisowania w autoryzowanych salonach, a także polisa ubezpieczeniowa. Takie rozwiązanie dla korzystającego jest całkiem wygodne, bo pozostaje mu jedynie cieszyć się jazdą, a wszystkie obowiązki okołosamochodowe załatwia za niego firma użyczająca pojazd. 

W przypadku leasingu również istnieje możliwość zdecydowania się na wariant uwzględniający usługi dodatkowe. Mimo to większość leasingobiorców wybiera wersję z samym finansowaniem, a kwestie serwisowo-ubezpieczeniowe załatwia we własnym zakresie. 

Leasing czy wynajem: wysokość miesięcznej raty

Wysokość miesięcznej raty często stanowi główny czynnik wyboru podczas podejmowania decyzji — wynajem czy leasing. Nie ma się co dziwić, bo kwestia kosztów odgrywa najbardziej istotną rolę nie tylko w przypadku finansowania auta, ale także w każdej innej dziedzinie. Jednak czy w tym wypadku warto kierować się jedynie tym wyznacznikiem? Nie do końca. Jak już wiadomo, raty leasingowe uwzględniają spłatę wartości pojazdu powiększoną o marżę dla finansującego. 

Z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego, poza odsetkami, korzystający opłaca koszt używania auta, a także koszty dodatkowe. Z tego powodu miesięczna rata najmu może być pozornie znacznie niższa. Dlaczego pozornie? Bo wydatki uwzględnione jako serwis, ubezpieczenie czy wymiana opon mogą być dobrym sposobem na doliczenie dodatkowej marży. W ten sposób osoba użyczająca może zarobić sumarycznie znacznie więcej niż leasingodawca udostępniający pojazdu na tych samych zasadach.

Najem długoterminowy a leasing — porównanie kosztów 

Osobom zainteresowanym finansowaniem samochodu z pewnością w podjęciu decyzji pomoże porównanie kosztów pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem. 

Przykład 1.

Pan Piotr postanowił wziąć w leasing Audi o wartości 50 000 zł. Umowę podpisał na 36 miesięcy, zobowiązując się do wpłacenie 20% opłaty inicjalnej w wysokości 10 000 zł. Comiesięczny czynsz leasingowy w jego przypadku wynosi 1150 zł miesięcznie. Jeśli zdecyduje się na wykup, zapłaci jedynie symboliczną kwotę. Ubezpieczenie OC i AC będzie załatwiał we własnym zakresie, bo w kontrakcie zdecydował się na wariant uwzględniający jedynie finansowanie auta bez dodatkowych usług. 

W tym przypadku suma wszystkich rat opiewa na kwotę 41 400 zł.

Przykład 2. 

Pani Kasia zdecydowała się na najem długoterminowy BMW o tej samej wartości, czyli 50 000 zł. Czas trwania umowy również wynosi 36 miesięcy, jak u Pana Piotra. Niezbędna jest też wpłata początkowa w wysokości 10 000 zł. Miesięczna rata wynosi 1082 zł i wkalkulowane są w nią zarówno OC, jak i AC. W przypadku chęci wykupu po zakończeniu okresu finansowania, Pani Kasia musiałaby zapłacić kwotę zbliżoną do wartości rynkowej samochodu w danym momencie. 

W tej sytuacji łączne koszty rat z tytułu wynajmu długoterminowego BMW przez okres 36 miesięcy wynoszą 38 952 zł. 

Jak widać, koszt rat leasingowych Pana Piotra jest nieco wyższyzasta niż kwota wynajmu Pani Kasi, a przecież nie zawiera w sobie ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że mężczyzna spłaca głównie wartość samochodu, podczas gdy kobieta — płaci jedynie za użytkowanie. 

Wynajem długoterminowy a leasing: udział własny

Rozważając kwestię — leasing czy wynajem, warto zapytać również o aspekt udziału własnego. Przy leasingu większość firm finansujących wymaga od klienta czynszu inicjalnego, stanowiącego przeważnie od 10 do 20% wartości auta. Zdarzają się jednak oferty, w których leasingodawca przewiduje użyczenie auta po wpłaceniu symbolicznego wkładu finansowego w wysokości np. 1%. 

A jak sprawa udziału własnego wygląda w przypadku najmu? Na ogół korzystający nie są zobowiązani do wpłaty czynszu inicjalnego, co dla wielu może okazać się niebagatelną zaletą. 

Wynajem długoterminowy czy leasing: dostępność i wygoda użytkowania

Porównanie samochodów pod względem dostępności w przypadku obu form finansowania pozwoli na lepsze zrozumienie różnic pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem. Wariant numer jeden przewiduje konieczność zwrotu auta do finansującego, dlatego też duże znaczenie ma sposób jego użytkowania. Samochód po upływie okresu wynajmu powinien być w dobrym stanie i bez śladów intensywnego użytkowania. W tym celu użyczający narzuca dość restrykcyjne zasady dotyczące przeglądów czy wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w pojeździe. Dodatkowo wprowadza ograniczenie ilości kilometrów możliwych do pokonania w ramach trwającej umowy. W dokumentacji zostaje precyzyjnie określony limit przebiegu, na podstawie którego zostaje wyliczona comiesięczna opłata ratalna i prognozowana wartość samochodu. Co się wydarzy, gdy kierowca przekroczy ograniczenie? W takiej sytuacji będzie zmuszony do uiszczenia dodatkowej opłaty za każdy nadprogramowy kilometr przejechany w ramach wynajmu długoterminowego.

Leasing czy wynajem: długość umowy

Nie wiedząc, czy zdecydować się na wynajem, czy na leasing, warto wziąć pod uwagę również czas trwania umowy obu wariantów finansowania. Wybór pierwszej opcji wiąże się przeważnie ze zobowiązaniem na okres od roku do 4 lat, rzadziej na 5. Po tym czasie można zdecydować się na inny model lub całkowicie zrezygnować z najmu. 

Leasingodawcy, tacy jak np. firma Carefleet, z kolei oferują swoim klientom najczęściej zawarcie kontraktu na czas od 5 do nawet 8 lat. 

Wynajem długoterminowy czy leasing — co wybrać?

A więc gdy już znamy wszystkie cechy opisywanych form finansowania, co warto wybrać — wynajem czy leasing? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę m.in. główne przeznaczenie auta czy oczekiwany zakres usług.

Kiedy warto zdecydować się na leasing?

Leasing sprawdzi się szczególnie wśród osób, którym zależy, by samochód po zakończeniu umowy stał się ich własnością. W takiej sytuacji mogą nadal z niego korzystać lub zdecydować się na sprzedaż. Ta forma finansowania to również większą dowolność podczas użytkowania, np. z uwagi na brak kilometrowych ograniczeń. Warto zwrócić uwagę, że leasing jest w zasięgu znacznie większej grupy przedsiębiorców. Niektóre firmy decydują się na finansowanie auta osobom, które prowadzą działalność od niedawna. Więcej informacji na ten temat z pewnością udzielą specjaliści z firmy Carefleet.

Trzeba podkreślić, że leasing to dobra opcja dla osób, które są w stanie uiścić opłatę inicjalną potwierdzającą wiarygodność finansową przedsiębiorcy. Czasem wiąże się to z jednorazowym wydatkiem rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. W niektórych przypadkach koszt własny stanowi nawet 20% wartości auta, dlatego też warto uwzględnić to przy podejmowaniu decyzji dotyczącej leasingu czy najmu.

Kiedy lepiej wybrać wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to opcja dla przedsiębiorców mających zapewnioną dobrą płynność finansową, którym zależy na wygodzie i bezobsługowości. Dzięki takiej metodzie finansowania nie muszą zajmować się kwestią ubezpieczenia czy serwisowania. 

Poza tym po zakończeniu umowy mogą oddać samochód i bez problemu wziąć kolejny, nie martwiąc się o sprzedaż czy kupno. Mimo nieco wyższych kosztów najem spodoba się osobom stawiającym swoją wygodę i czas na pierwszym miejscu z uwagi na minimum formalności i niskie raty z wliczonym serwisowaniem i krótką umową. Docenią to szczególnie ci, którzy jeżdżą do 50 – 60 tys. km rocznie i chcą mieć możliwość wymieniania auta co kilka lat na najnowszy z dostępnych modeli.

Dodatkowo przy wynajmie długoterminowym nie trzeba liczyć się z wpłatą własną, która przeważnie jest wymagana w leasingu. Należy jednak pamiętać o konieczności wykazania odpowiednich dochodów, które muszą zapewnić możliwość comiesięcznej spłaty ratalnej.

Kalkulator kosztów za wynajem długoterminowy

Przy zdecydowaniu się wynajem długoterminowy w oszacowaniu opłat pomoże kalkulator. Pozwoli na porównanie samochodów różnych marek i w zmiennych konfiguracjach pod względem czasu trwania umowy. 

Kalkulator najmu długoterminowego przy szacowaniu kosztów ponoszonych przez korzystającego uwzględnia:

  • cenę samochodu;
  • procentową wartość pierwszej wpłaty od 0 do 30%;
  • okres finansowania od roku do 3 lat.

Warto podkreślić, że wyliczenia nie uwzględniają kosztu obligatoryjnych usług dodatkowych, dlatego też podana stawka ma charakter orientacyjny. W przypadku finalnej ceny finansowania auta brane pod uwagę są m.in. różnice w utracie wartości pojazdu, zadeklarowany roczny przebieg oraz ilość i typ usług dodatkowych.

Aktualności

Flota pojazdów marki Audi przekazana w ręce klienta Higma Service

Aktualności Carefleet, 2024-07-03

Dnia 28 czerwca 2024 roku w salonie Lellek Sp. z o.o.  w Opolu odbyła się uroczystość przekazania 22 samochodów marki Audi dla firmy Higma Service. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko ...

Wynajem Długoterminowy Carefleet nagrodzony godłem Fleet Derby 2024!

Bez kategorii, 2024-06-21

Gala Fleet Derby 2024 za nami. Podczas wydarzenia Carefleet po raz kolejny otrzymał statuetkę za najlepszą usługę wynajmu długoterminowego. Plebiscyt Fleet Derby to jeden z najważniejsz...

Grupa EFL i Honda Polska przedłużają współpracę

Bez kategorii, 2024-05-21

Grupa EFL, czołowy gracz na rynku finansowania pojazdów, przedłuża umowę o współpracy z Honda Motor Europe, Oddział w Polsce. Partnerstwo na wyłączność w ramach programu Honda Financial S...