ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Karty paliwowe – korzystne rozwiązanie nie tylko dla dużych flot!

Okiem Eksperta, 2021-09-30

Karta paliwowa to użyteczne rozwiązanie, nie tylko dla firm posiadających duże floty pojazdów. Dzięki niej można taniej zatankować pojazd i bezgotówkowo zapłacić za wiele innych usług lub towarów na stacjach benzynowych. Karta paliwowa pozwala również uprościć w firmie system rozliczeń oraz w dużym stopniu zautomatyzować obieg dokumentów związanych z wydatkami ponoszonymi na flotę. Dlaczego jeszcze warto ją mieć w swoim przedsiębiorstwie?

Karta paliwowa to nic innego jak dokument zakładany na firmę, który wydają największe sieci paliw w Polsce i w Europie. Z wyglądu przypomina kartę płatniczą i aby jej użyć wystarczy znać odpowiedni kod PIN. Najczęściej wydawana jest nie na osobę, a na konkretny pojazd. Chociaż dostępne są również karty paliwowe imienne lub na tzw. okaziciela, wtedy możemy tankować kilka pojazdów. Dzięki takiemu rozwiązaniu z karty nie może korzystać nikt, kto nie ma do tego uprawnień. Z jej pomocą zapłacimy bezgotówkowo nie tylko za tankowanie samochodu, ale również za usługi i inne produkty kupione na stacjach oraz przejazdy po autostradach, mostach, przez tunele. Niektóre karty paliwowe dają także możliwość płacenia za serwisowanie auta, myjnie czy parkingi strzeżone.

Zalety karty paliwowej dla firmy

Oprócz możliwości bezgotówkowego płacenia, karta paliwowa to o wiele więcej korzyści. Plusem z punktu widzenia firmy jest łatwiejsze fakturowanie wydatków. Posiadając kartę paliwową, kierowcy nie muszą za każdym razem prosić o wystawienie faktury podczas dokonywania płatności na stacji benzynowej. Transakcje są zapisywane w systemie elektronicznym, do którego dostęp ma właściciel floty samochodowej. Wszystkie dane: termin, miejsce i ilość zakupionego paliwa, są automatycznie przesyłane i aktualizowane w bazie operatora, który na tej podstawie może wystawić jedną zbiorczą fakturę, informującą o kosztach generowanych przez poszczególne auta. Dzięki karcie paliwowej firma otrzyma tylko jedną fakturę w miesiącu, co również ma znaczenie w kwestii kosztów księgowości. Karta paliwowa minimalizuje też ryzyko nadużyć. Przedsiębiorca może poczynić zastrzeżenie, że tankować na daną kartę można na przykład od poniedziałku od godziny 8:00 rano do piątku do godziny 16:00 i tylko paliwo zwykłe, do ustalonego limitu. Na poziomie programowania karty wyeliminować można także niedozwolone zakupy oraz ustalić na nie limity kwotowe lub wolumenowe.

Ułatwienie dla kierowcy

Karta paliwowa to również wygoda dla kierowcy. Wystarczy, że podjedzie na stację, zatankuje, pokaże kartę, poda PIN i przebieg samochodu, zabierze potwierdzenie. Mając kartę paliwową kierowca nie musi więc wozić ze sobą pieniędzy na paliwo i czekać na fakturę. Zazwyczaj karta paliwowa przypisana jest do samochodu poprzez numer rejestracyjny, wtedy już po stronie pracownika stacji benzynowej pozostaje sprawdzenie, czy dany dokument odpowiada właściwemu pojazdowi.

Karta paliwowa = tańsze paliwo

Karty paliwowe oferują niemal wszystkie kluczowe koncerny paliwowe obecne w Polsce i umożliwiają korzystanie z ok. 35 tys. stacji paliw w kraju i Europie. Jedyną wadą karty paliwowej jest to, że tankować trzeba zawsze na stacji z konkretnego koncernu. Ale z wady tej wynika też korzyść – możliwość tankowania pojazdu po niższej cenie niż aktualnie oferowana w dystrybutorze na stacji benzynowej. Różnica w koszcie litra paliwa o kilka czy kilkadziesiąt groszy wydaje się niewielką, ale w skali całego miesiąca i całej floty jest to spora oszczędność. Większość sieci oferuje też szereg usług dodatkowych, jak choćby preferencyjne ceny myjni oraz zakupu niektórych produktów.

Karta paliwowa to rozwiązanie, które zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pozwala mieć pełną kontrolę nad firmową flotą, gwarantując dodatkowo oszczędność czasu i redukcję kosztów, nawet małym przedsiębiorstwom.

Carefleet oferuje karty paliwowe ORLEN, BP, Circle K oraz Shell, dzięki którym Użytkownicy pojazdów mogą bezgotówkowo rozliczać się za paliwa i inne towary zakupione na stacjach benzynowych, a także uiszczać opłaty autostradowe czy parkingowe. Mogą mieć one charakter krajowy lub międzynarodowy.

Karta paliwowa w wersji podstawowej:

• jest przypisana do konkretnego pojazdu i zawiera jego numer rejestracyjny,

• wymaga podania stanu licznika przy każdej transakcji (na potrzeby generowania prawidłowych raportów),

• ogranicza możliwość zakupu na stacjach benzynowych kategorii towarów nieakceptowanych przez Klienta,

• ma limit litrażowy, na jaki można zatankować pojazd oraz miesięczny limit kwotowy na zakup innych produktów,

• posiada ograniczenie dotyczące czasu dokonywania transakcji (np. brak możliwości dokonywania transakcji w weekendy).

Na życzenie Klienta karta paliwowa:

• może posiadać określone dodatkowe benefity lub ograniczenia,

• może być wystawiona na okaziciela bez przypisanego numeru rejestracyjnego.


Aktualności

Flota pojazdów marki Audi przekazana w ręce klienta Higma Service

Aktualności Carefleet, 2024-07-03

Dnia 28 czerwca 2024 roku w salonie Lellek Sp. z o.o.  w Opolu odbyła się uroczystość przekazania 22 samochodów marki Audi dla firmy Higma Service. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko ...

Wynajem Długoterminowy Carefleet nagrodzony godłem Fleet Derby 2024!

Bez kategorii, 2024-06-21

Gala Fleet Derby 2024 za nami. Podczas wydarzenia Carefleet po raz kolejny otrzymał statuetkę za najlepszą usługę wynajmu długoterminowego. Plebiscyt Fleet Derby to jeden z najważniejsz...

Grupa EFL i Honda Polska przedłużają współpracę

Bez kategorii, 2024-05-21

Grupa EFL, czołowy gracz na rynku finansowania pojazdów, przedłuża umowę o współpracy z Honda Motor Europe, Oddział w Polsce. Partnerstwo na wyłączność w ramach programu Honda Financial S...