ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Program „Mój elektryk” – czy pomoże wprowadzić elektromobilność do Twojej firmowej floty?

Strefa wiedzy, 2021-08-26

NFOŚiGW uruchomił program „Mój elektryk”. W pierwszej kolejności na dofinansowanie zakupu samochodów zeroemisyjnych – elektrycznych i wodorowych, mogły liczyć osoby indywidualne. Wkrótce o dopłaty do „elektryków” będą mogli występować także przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje. Budżet programu, którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021–2026, to obecnie 0,5 mld zł, w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu.

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) „Mój elektryk” został uruchomiony 12 lipca 2021 r. Kwota dotacji sięga 18 750 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych ­– nawet 27 tys. zł. Od 2 sierpnia ruszył nabór dla banków zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Z bezzwrotnego dofinansowania do zakupu/leasingu samochodów napędzanych energią elektryczną lub wodorem będą mogły korzystać – obok osób fizycznych – także przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje.

Z myślą o środowisku

Dane Eurostatu jednoznacznie pokazują, że to właśnie transport, który odpowiada za ok. 10% emisji, w największym stopniu ze wszystkich sektorów gospodarki zwiększał emisję szkodliwych gazów w Polsce – średnio o 4,7% rocznie. Nowy program NFOŚiGW ma na celu wzrost liczby użytkowanych pojazdów elektrycznych, a tym samym ograniczenie szkodliwej emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza w miastach. Dofinansowanie do EV to nie pierwszy krok w stronę promowania postaw ekologicznych w transporcie, wprowadzone zostały również zmiany w prawie, pozwalające użytkownikom elektryków poruszać się po buspasach i nie płacić za parkowanie w strefach płatnego parkowania.

„Mój elektryk” w praktyce

Jak zapewnia NFOŚiGW, system dystrybucji dopłat jest przyjazny dla przedsiębiorców i w pełni zintegrowany z biznesowym modelem finansowania aut przez leasing. Wnioski o dopłaty do leasingu aut zeroemisyjnych można składać u pracownika firmy leasingowej, który będzie odpowiadał również za umowę leasingową. Do 27 sierpnia NFOŚiGW przyjmuje wnioski od banków zainteresowanych dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Będą one musiały zadeklarować gotowość operacyjnego uruchomienia dystrybucji dopłat do leasingu najpóźniej w ciągu 90 dni od podpisania umowy z NFOŚiGW.Z puli pieniędzy programu banki będą udzielać firmom i instytucjom bezzwrotnej dotacji – w ciągu 20 dni od przekazania wniosku do banku przez firmę leasingową.

Elektryczna firmowa flota

Większość nowych samochodów w Polsce kupują przedsiębiorcy, którzy mogą korzystać z różnych odliczeń podatkowych w związku z nabyciem lub użytkowaniem pojazdu w ramach leasingu. Co więcej, w przypadku samochodów elektrycznych te ulgi są wyższe niż dla aut z silnikami spalinowymi. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), 85 proc. samochodów z napędem elektrycznym kupowanych jest właśnie przez firmy. W ramach programu „Mój elektryk” dofinansowanie leasingu pojazdów zeroemisyjnych można zastosować w przypadku kategorii: M1, N1 lub L1e-L7e. Wysokość wsparcia jest uzależniona od kategorii pojazdów oraz średniego rocznego przebiegu. Na firmowe „elektryki” można uzyskać dofinansowanie nawet do 27 tys. zł w przypadku zadeklarowanego średniorocznego przebiegu co najmniej 15 tys. km. Na elektryczne motocykle wsparcie wyniesie 4 tys. zł, natomiast na lekkie samochody dostawcze – nawet 70 tys. zł przy zadeklarowanym przebiegu 20 tys. km. Program dotacji uwzględnia wyłącznie samochody zeroemisyjne fabrycznie nowe, których cena nie przewyższa ceny określonej w programie.

O zaletach posiadania e-aut w firmowej flocie pisaliśmy w poprzednim wpisie na naszym blogu:
https://carefleet.pl/pl/blog/2021/07/26/samochod-elektryczny-w-firmowej-flocie-5-zalet-aut-z-wtyczka/

Więcej szczegółów na temat programu „Mój elektryk” pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/o-programie


Aktualności

Carefleet S.A. na liście Diamentów Forbesa 2023

Aktualności Carefleet, 2023-01-30

Miesięcznik Forbes ogłosił swoją listę Diamentów Forbesa 2023. Wśród wyróżnionych, najszybciej rozwijających się firm w Polsce, po raz siódmy znalazł się Carefleet S.A. Prestiżowe ...

Działamy z korzyścią dla Twojego biznesu.

Aktualności Carefleet, 2023-01-16

Od ponad 20 lat jesteśmy częścią szeroko rozpoznawalnej marki – Credit Agricole. Nowa identyfikacja wizualna podkreśla naszą integralność. Zmieniamy logotyp, kolorystykę i stylistykę mate...

Pomagamy na piątkę! Wyniki corocznego badania satysfakcji klientów Carefleet za rok 2022

Aktualności Carefleet, 2023-01-11

Jak co roku, zapytaliśmy 100 naszych klientów o to, jak widzą codzienną współpracę z Carefleet. Z pomocą renomowanego Instytutu Keralla Research zadaliśmy ponad 30 szczegółowych pytań dw...