ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Samochód elektryczny w firmowej flocie – 5 zalet aut z wtyczką

Okiem Eksperta, 2021-07-26

Liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach dynamicznie rośnie. Do elektromobilności przekonują się również coraz częściej przedsiębiorcy, włączając do swoich flot pojazdy bezemisyjne. Rosnąca popularność elektryków w biznesie jest efektem zarówno wymiernych korzyści użytkowych i wizerunkowych, jak też stricte finansowych.

Potrzeba ograniczenia wpływu transportu na środowisko, jeszcze niedawno rozpatrywana w kategorii wyzwań przyszłości, dla przedsiębiorców na całym świecie staje się obecnie sprawą priorytetową. Największe światowe koncerny motoryzacyjne zapowiadają, że od 2030 roku w ich ofercie znajdziemy wyłącznie samochody elektryczne. Już teraz całkowitą rezygnację z korzystania z aut na paliwa kopalne deklarują Nike, Amazon, Pepsico, Coca Cola, Apple, DHL, Ikea czy Siemens. Choć w Polsce elektromobilność to wciąż jeszcze nisza, coraz więcej ludzi i firm decyduje się na inwestycję w pojazdy z napędami alternatywnymi. Jak wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM, w I kwartale 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 22 291 samochodów osobowych z napędem elektrycznym: pojazdy w pełni elektryczne stanowiły nieco ponad połowę, a pozostała część (49,8%) to hybrydy typu plug-in. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 880 szt. Co więcej, branża prognozuje dalszy wzrost elektryków w tym roku. Jeszcze kilka lat temu elektryfikacja floty była niemal niewykonalna, dziś bez większych przeszkód firmy mogą korzystać z zalet służbowych e-aut.

Idealna, czyli elektryczna flota

Pojazdy elektryczne w firmowych flotach mogą przynieść szereg korzyści finansowych, eksploatacyjnych i wizerunkowych. Pozytywnie zaskakują w zakresie całkowitych kosztów użytkowania, które mogą być niższe niż w przypadku spalinowych odpowiedników. Co więcej, dzięki wdrożeniu dotacji ze środków publicznych całkowity koszt posiadania (TCO) samochodów elektrycznych może okazać się niższy niż aut spalinowych jeszcze przed upływem roku od rozpoczęcia eksploatacji. Dlaczego warto mieć w firmowej flocie auta z wtyczką?

1. Niższe koszty eksploatacji i utrzymania – eliminacja zapotrzebowania floty na paliwa kopalne to brak wydatków na benzynę. Średnio na pojazd elektryczny przypada mniej niż połowa kosztów podróży pojazdu spalinowego na tej samej odległości. Nie ulega również wątpliwości, że koszt posiadania e-aut w najbliższych latach będzie wyraźnie malał.

2. Prostsza i tańsza konserwacja – samochody elektryczne są trwałe i tanie w używaniu. Klocki hamulcowe zużywają się znacznie wolniej, nie trzeba uzupełniać i wymieniać oleju, baterie są objęte gwarancją producentów na co najmniej 5 lat lub 150 tys. kilometrów. Ponadto elektryki mają mniej ruchomych części, co oznacza, że zarządzający firmową flotą mogą każdego roku wygenerować realne oszczędności – szacuje się, że około jednej trzeciej kosztów utrzymania pojazdów spalinowych.

3. Wyższa kwota amortyzacji i zwolnienie z akcyzy – samochody elektryczne są przeważnie droższe od spalinowych, ale biorąc pod uwagę wyższe limity amortyzacyjne (po ostatnich zmianach wartość ta wynosi aż 225 000 złotych; dla porównania dla aut spalinowych lub hybrydowych obowiązuje 150 000 zł) i możliwość obniżenia wysokości należnych podatków, w przypadku zakupu firmowego mogą się okazać dużo atrakcyjniejsze finansowo. Oszczędności mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali kilku lat, więc im droższy samochód, tym bardziej auto elektryczne może się opłacać.

4. Specjalne przywileje – zgodnie z ustawą o elektromobilności, kierowcy samochodów w pełni elektrycznych mogą się poruszać tzw. buspasami w polskich miastach, tym samym omijając korki. Nie mają obowiązku kupowania biletów parkingowych w przypadku postoju w strefach płatnego parkowania na drogach publicznych oraz mogą korzystać ze stref czystego transportu.

5. Pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa i dbałość o środowisko – wprowadzenie do floty samochodów z napędem elektrycznym pokazuje, że marka jest społecznie odpowiedzialna, a dzięki ograniczeniu emisji dwutlenku węgla przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Szczególnie że elektryki mogą być zasilane przez odnawialne źródła energii.

Komfort jazdy, wysoki poziom bezpieczeństwa, a przede wszystkim oszczędna eksploatacja – to niektóre korzyści, jakie oferuje auto elektryczne. Z uwagi na wysokie koszty paliwa i rządowe naciski, aby działać w bardziej ekologiczny sposób, wiele firm flotowych rozważa wprowadzenie pojazdów elektrycznych, które mogą być krokiem ku lepszej optymalizacji kosztów floty ze względu na ich ekonomiczność. Wybór elektryka przy wymianie, leasingu lub zakupie samochodu to rozsądne rozwiązanie – zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw.


Aktualności

Zmiana na stanowisku Dyrektora Sprzedaży w Carefleet S.A. Do zespołu dołączył doświadczony menadżer Robert Dudziński

Aktualności Carefleet, 2024-01-25

Wraz z początkiem roku nastąpiły zmiany w kluczowym obszarze działalności Carefleet S.A., jednej z wiodących polskich firm specjalizujących się w długoterminowym wynajmie floty pojazdów. No...

DPD Polska z flotą ponad 500 samochodów elektrycznych

Aktualności Carefleet, 2024-01-18

Z taśmy produkcyjnej do oddziałów i w ręce kurierów – DPD Polska systematycznie rozbudowuje swoje możliwości operacyjne w oparciu o zieloną technologię. Niskoemisyjna flota samochodowa...

Polska Grupa Farmaceutyczna przesiada się do pojazdów elektrycznych

Aktualności Carefleet, 2023-10-26

Kontrakt zawarty pomiędzy Polską Grupą Farmaceutyczną S.A., a Carefleet właśnie przekroczył 26 nowych, wydanych pojazdów elektrycznych. Na przełomie roku do floty dołączy jeszcze 10 kolejn...