ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

4 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając dostawcę usług Car Fleet Management

Okiem Eksperta, 2021-05-12

Czym kierować się, wybierając firmę CFM

Wynajem długoterminowy to podstawowy model finansowania samochodów służbowych w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach w Polsce. Od kilku lat chętnie korzystają z niego również firmy z sektora MŚP. Przed nawiązaniem współpracy z dostawcą usług Car Fleet Management (CFM) warto określić dokładnie swoje wymagania i oczekiwania. Powinny one wynikać zarówno ze specyfiki działania przedsiębiorstwa, ilości i rodzaju samochodów, sposobu ich wykorzystania, jak również budżetu przeznaczonego na utrzymanie floty. Czym więc kierować się, wybierając dostawcę usług wynajmu długoterminowego samochodów? Podpowiadamy!

1. Określ potrzeby swojej firmy

Wybierając dostawcę usług CFM przede wszystkim warto zdefiniować potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie obsługi firmowych samochodów – zarówno aktualne, jak i takie, które mogą pojawić się za dwa – trzy lata wraz z rozwojem firmy.Trzeba zastanowić się, co tak naprawdę, oprócz finansowania i obsługi technicznej, która w przypadku wynajmu długoterminowego jest częścią integralną, będzie nam jeszcze potrzebne do efektywnego utrzymania sprawnej i zarabiającej na siebie floty. O ile wynajem długoterminowy może być rozwiązaniem kompleksowym, o tyle to, czy faktycznie nim będzie, zależy już od gamy usług oferowanych przez konkretną firmę dostarczającą rozwiązania CFM. Jeśli przyjrzymy się ofertom działających na rynku dostawców, zauważymy, że zakres wsparcia, jaki oferują jest bardzo różny. W Carefleet postawiliśmy na stworzenie kompleksowej, ale bardzo elastycznej oferty modułowej. Uzupełniamy ją o rzetelne i profesjonalne doradztwo oraz silne zaangażowanie we współpracę, co daje gwarancję efektywnego dopasowania struktury i parametrów użytkowo-ekonomicznych floty do indywidualnych potrzeb biznesu.

2. Wystrzegaj się pozornych oszczędności

Pamiętaj, że cena nie powinna być głównym kryterium wyboru dostawcy usług CFM. O wiele istotniejsza jest relacja ceny do zakresu i jakości świadczonych usług. Lepiej nie kierować się pozornymi oszczędnościami, lecz wybierać do współpracy partnerów, którzy nie tylko sfinansują samochody, ale w dłuższej perspektywie doprowadzą również do zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem floty. Duże, działające od wielu lat na rynku firmy CFM bazują zazwyczaj na efekcie skali, dlatego bardzo często mogą zaproponować korzystniejsze warunki współpracy ze swoimi kontrahentami, np. w formie rabatów na zakup samochodu oraz jego ubezpieczenie czy obsługę techniczną. Należy też pamiętać, że Car Fleet Management to nie tylko finansowanie samochodów i zapewnienie rozwiązań, które odciążą przedsiębiorców w bieżącej obsłudze floty. Dostawcy CFM powinni wspierać swoich Klientów na każdym etapie współpracy, począwszy od wyboru samochodów, poprzez pomoc w tworzeniu polityki flotowej, a skończywszy na szukaniu oszczędności wszędzie tam, gdzie są one możliwe. Wymaga to zaangażowania i zagłębienia się w specyfikę działalności danego przedsiębiorstwa, śledzenia rynkowych trendów i dopasowywania oraz modyfikacji oferty zgodzie z aktualną sytuacją rynkową.

3. Zapoznaj się dokładnie z ofertą

Wybierając firmę CFM, należy szczegółowo zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami, zwracając uwagę na to, co wchodzi w ich zakres i na jakich warunkach będą realizowane usługi. Dotyczy to przede wszystkim kosztów przeglądów i napraw samochodów, bowiem jest to jeden z ważniejszych elementów składowych późniejszej raty leasingowej. Aby uniknąć nieporozumień, warto również dokładnie oszacować przebiegi oraz przeanalizować stawki za przekroczenie założonego limitu kilometrów, co pozwoli uniknąć ewentualnych niespodzianek na koniec kontraktu. W Carefleet rozumiemy, że sytuacja rynkowa może ulegać dynamicznym zmianom, dlatego dopuszczamy możliwość bezpłatnego modyfikowania warunków umów w trakcie ich trwania. Często popełnianym błędem przy analizowaniu ofert firm CFM jest też skupianie się jedynie na wysokości raty bez szczegółowego porównania specyfikacji technicznych samochodów. Tymczasem oferty mogą dotyczyć np. tego samego modelu pojazdu, ale w różnych wersjach wyposażenia. Wiarygodna firma Car Fleet Management powinna dołożyć wszelkich starań, aby dostarczyć Ci jak najdokładniejszych informacji na temat samochodu oraz wszelkich parametrów produktu, jakim jest wynajem długoterminowy.

4. Wybieraj sprawdzone rozwiązania

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku chęci dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa, jest stabilność finansowa firmy CFM oraz jej know-how.Branża Car Fleet Management w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego z roku na rok powstaje coraz więcej firm świadczących usługę wynajmu długoterminowego. Nie wszystkie robią to zgodnie z przyjętymi na rynku standardami. Część z nich nie posiada wystarczających zasobów finansowych niezbędnych do zakupu dużej ilości samochodów, jak również doświadczenia w zarządzaniu większymi flotami liczącymi kilkadziesiąt, kilkaset czy ponad tysiąc pojazdów. Warto więc sprawdzić opinie na temat firmy oraz jej referencje w środowisku, np. wśród jej obecnych klientów. Należy również wziąć pod uwagę, że czołowe firmy CFM w Polsce mają powiązania z bardzo silnymi, międzynarodowymi instytucjami finansowymi, co pozwala sprawnie realizować duże kontrakty flotowe. Carefleet należy na przykład do Grupy EFL, a co za tym idzie do Grupy Credit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych grup bankowych na świecie pod względem wartości aktywów. Dodatkowo przez 16 lat działalności zgromadziliśmy unikalną wiedzę i know-how, a także wypracowaliśmy skuteczne i jednocześnie elastyczne procedury, które pozwalają nam na sprawną realizację usług na najwyższym poziomie.


Aktualności

Raport: Finansowanie floty w sektorze MŚP

Raporty, 2023-05-10

Szanowni Państwo! Przekazujemy Państwu wyniki najnowszego raportu realizowanego w 4 kwartale 2022 roku przez Instytut Keralla Reasearch na zlecenie Carefleet S.A.. W naszych opracowaniach poruszamy ...

Daniel Trzaskowski prezesem zarządu Carefleet

Aktualności Carefleet, 2023-05-08

Daniel Trzaskowski od 4 maja br. przejmuje stery zarządu Carefleet S.A. Zastąpił na tym stanowisku Frederica Lustiga, dotychczasowego prezesa zarządu flotowej spółki. – Carefleet jest ...

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Aktualności Carefleet, 2023-04-06

Leasing to pojęcie znane na polskim rynku usług finansowych od lat. Czym jednak jest długoterminowy wynajem auta? Na to pytanie nieco trudniej odpowiedzieć. Co wybrać? Leasing czy wynajem długo...