ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

Leasing, a może wynajem długoterminowy – na co postawić w czasie pandemii?

Okiem Eksperta, 2021-04-12

Choć od początku pandemii koronawirusa mija właśnie rok, wszystko wskazuje na to, że zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej jeszcze długo będziemy zmagać się ze skutkami rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Wraz ze spowalniającą koniunkturą coraz więcej przedsiębiorstw zaciska pasa i zaczyna szukać oszczędności w obszarach, które dotychczas postrzegane były jako w pełni zoptymalizowane z kosztowego punktu widzenia. To dobry moment, aby przyjrzeć się sposobom finansowania samochodów służbowych.

W biznesie bez samochodu jak bez ręki, a im większe przedsiębiorstwo, tym przeważnie liczniejsza flota firmowych pojazdów, których zakup i utrzymanie – jak wszyscy wiemy – kosztuje niemało. Dlatego większość firm posiadających kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset służbowych aut już dawno zrezygnowała z inwestowania własnych środków w ich zakup na rzecz outsourcingowych modeli, takich jak leasing oraz wynajem długoterminowy. Które z tych popularnych rozwiązań jest korzystniejszą opcją w obecnej, trudnej do przewidzenia sytuacji rynkowej?

Dwa warianty leasingu – operacyjny i finansowy

Zacznijmy od leasingu, który przez duże przedsiębiorstwa oraz firmy z sektora MŚP stosowany jest już od początku lat 90-tych, i wciąż stanowi najchętniej wybieraną formę zewnętrznego finansowania pojazdów służbowych. Zgodnie z definicją jest to forma dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości, bez jednoczesnej potrzeby kupowania ich. Są one tymczasowo przekazywane danej osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu, który w zamian deklaruje się uiszczać za to regularne opłaty. Właścicielem użyczonego towaru trwale pozostaje strona udzielająca leasingu. Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem samochodów mogą skorzystać z dwóch jego podstawowych wariantów – operacyjnego i finansowego. Jak pokazują statystyki, o wiele chętniej wybierana jest pierwsza opcja, choć są również takie sytuacje, w których leasing finansowy może być zdecydowanie korzystniejszy. Wybór pomiędzy dostępnymi na rynku usługami powinien zostać poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa i bilansem korzyści, jakie mogą przynieść oba rozwiązania.

Leasing leasingowi nierówny

Jedną z zalet leasingu operacyjnego, która w dużej mierze wpływa na jego popularność wśród polskich przedsiębiorców, jest niższa – niż w przypadku leasingu finansowego – miesięczna rata za użytkowanie samochodu. Wynika to z faktu, iż przez cały okres leasingu spłaca się jedynie utratę wartości samochodu, w efekcie czego cena wykupu stanowi realną wartość pojazdu w momencie wygaśnięcia umowy. Stąd też zakup  auta po zakończeniu kontraktu nie jest obligatoryjny, a Klient może podpisać umowę na użytkowanie nowych pojazdów. W przypadku leasingu finansowego, swoistą rekompensatą za wyższe miesięczne raty jest możliwość wykupu samochodu po cenie znacznie niższej niż jego rynkowa wartość. Choć w obu przypadkach w trakcie trwania umowy właścicielem pojazdu zostaje leasingodawca, to w zależności od wybranej formy, inaczej kształtuje się kwestia odpisów amortyzacyjnych. W leasingu finansowym auto znajduje się w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, dzięki czemu odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu firmy. Odwrotnie kwestia ta przedstawia się w leasingu operacyjnym – tu prawo do odpisów amortyzacyjnych przysługuje leasingodawcy. Z podatkowego punktu widzenia, zarówno w przypadku leasingu finansowego, jak i operacyjnego, koszty związane z użytkowaniem auta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wynajem długoterminowy, czyli leasing operacyjny z bonusami

Wynajem długoterminowy samochodów to zaś popularne określenie odnoszące się tak naprawdę do leasingu operacyjnego pojazdów z dodatkowymi usługami dotyczącymi obsługi aut. Jest oferowany w 2 wariantach – pełnej obsługi serwisowej i administracyjnej floty (jest to Full Serwis Leasing) oraz obsługi częściowej (Leasing z Serwisem). Jak wynika z danych PZWLP obecnie już co czwarty nowy samochód osobowy nabywany przez przedsiębiorców finansowany jest w tym modelu. Dużym atutem tego rozwiązania w porównaniu chociażby do leasingu jest możliwość zaplanowania większości kosztów związanych z bieżącą obsługą samochodów. W wynajmie długoterminowym, w ramach stałej raty miesięcznej, przedsiębiorcy – oprócz finansowania samochodów i ich obsługi technicznej w różnych wariantach – mogą skorzystać także z obsługi ogumienia, ubezpieczenia, Assistance i likwidacji szkód, kart paliwowych, raportowania, monitoringu GPS czy door to door. Dodatkowo wynajem  księgowany jest na kontach pozabilansowych i nie zakłóca docelowej struktury kapitału firmy, a w związku z tym, że pojazdy nie są własnością leasingobiorcy, ich wartość nie jest wliczona w podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Niezaprzeczalną korzyścią wynajmu długoterminowego jest elastyczne podejście do wnoszenia opłaty inicjalnej. Firmy z branży CFM w przeciwieństwie do firm leasingowych rzadko stosują taką formę zabezpieczenia transakcji. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość sfinansowania pojazdów bez konieczności blokowania własnych środków, natomiast gdy decydują się wpłacić czynsz inicjalny, uzyskują niższą kwotę miesięcznych rat.

Proste rozwiązanie na trudne czasy

A więc leasing czy wynajem? Wybór konkretnej opcji zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę, że wynajem długoterminowy pozwala na częstszą wymianę samochodów i eliminuje problemy związane z ich ewentualną odsprzedażą. Nie wymaga także angażowania kapitału własnego, który można przeznaczyć na realizację innych celów firmy oraz zapewnia przewidywalność budżetu związanego z użytkowaniem samochodów przez cały czas trwania umowy. Ponadto w wynajmie długoterminowym odpowiedzialność za zarządzanie flotą zostaje przeniesiona na firmę CFM, Leasing z kolei będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm chcących po niskiej cenie nabyć samochód po zakończeniu umowy. Ze względu na brak określonego w umowie limitu kilometrów pozwala także na większą swobodę użytkowania pojazdu.


Aktualności

Flota pojazdów marki Audi przekazana w ręce klienta Higma Service

Aktualności Carefleet, 2024-07-03

Dnia 28 czerwca 2024 roku w salonie Lellek Sp. z o.o.  w Opolu odbyła się uroczystość przekazania 22 samochodów marki Audi dla firmy Higma Service. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko ...

Wynajem Długoterminowy Carefleet nagrodzony godłem Fleet Derby 2024!

Bez kategorii, 2024-06-21

Gala Fleet Derby 2024 za nami. Podczas wydarzenia Carefleet po raz kolejny otrzymał statuetkę za najlepszą usługę wynajmu długoterminowego. Plebiscyt Fleet Derby to jeden z najważniejsz...

Grupa EFL i Honda Polska przedłużają współpracę

Bez kategorii, 2024-05-21

Grupa EFL, czołowy gracz na rynku finansowania pojazdów, przedłuża umowę o współpracy z Honda Motor Europe, Oddział w Polsce. Partnerstwo na wyłączność w ramach programu Honda Financial S...