Możliwe opóźnienia w dostawach samochodów. Problemem brak półprzewodników.

Możliwe opóźnienia w dostawie samochodów

Firmy motoryzacyjne od pewnego czasu sygnalizują kłopoty z dostępnością półprzewodników, które są kluczowymi elementami podzespołów elektronicznych w wytwarzanych przez nie pojazdach.  Problem dotyczy większości europejskich producentów aut. W związku z opóźnieniami w dostawach może wydłużyć się także standardowy okres oczekiwania na niektóre modele samochodów dostępne w ofercie Carefleet S.A.

Pierwsze tygodnie 2021 r. w branży motoryzacyjnej stały pod znakiem niedoborów chipów wykorzystywanych w samochodach. Im auto nowocześniejsze i z wyższej półki, tym więcej w nim elektroniki, która steruje, kontroluje, ostrzega, uruchamia i zapobiega, a także zapewnia rozrywkę i łączność. To zaś oznacza, że w aucie zainstalowane jest więcej różnego typu półprzewodników. A tych na rynku brakuje!

Kłopoty z dostępnością półprzewodników to efekt kolejnych lockdownów, które powodowały wstrzymanie prac w fabrykach samochodów. Koncerny zmniejszyły zamówienia na podzespoły do produkcji, co wykorzystali producenci elektroniki użytkowej, którzy w pandemii musieli sprostać większemu popytowi na urządzenia niezbędne m.in. do pracy i nauki zdalnej. Wznowienie pracy zakładów i nadrabianie zaległości produkcyjnych przez firmy motoryzacyjne spowodowało z kolei, że poddostawcy nie mogą nadążyć z wytwarzaniem półprzewodników.

Lista firm motoryzacyjnych, które zostały zmuszone do ograniczenia produkcji z powodu wspomnianego silnego popytu na półprzewodniki oraz występowania wąskich gardeł w łańcuchach dostawach procesorów obejmuje większość europejskich producentów aut. Obecnie pracują oni nad udrożnieniem zatoru w dostawach tych elementów.

W razie jakichkolwiek pytań o dostępność i terminy realizacji zamówień na poszczególne modele samochodów, prosimy o kontakt ze swoim Opiekunem Klienta w Carefleet!

Aktualności

Leasing, a może wynajem długoterminowy – na co postawić w czasie pandemii?

Strefa wiedzy, 2021-04-12

Choć od początku pandemii koronawirusa mija właśnie rok, wszystko wskazuje na to, że zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej jeszcze długo będziemy zmagać się ze skutkami rozprzest...

Zagłosuj na Carefleet w plebiscycie Fleet Derby 2021!

Aktualności Carefleet, 2021-04-01

Trwa głosowanie w 10-tej, jubileuszowej edycji Fleet Derby – największego w Polsce plebiscytu branży flotowej. W tym roku naszą firmę reprezentują Portal Klienta Carefleet, a także nowy port...

Dematerializacja akcji - wezwanie do złożenia posiadanych dokumentów

Ogłoszenia spółki, 2021-03-30

Zarząd spółki Carefleet S.A. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Legnicka 48 bud. C-D, 54-202 Wrocław, zarejestrowanej w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajo...