ZAPYTAJ O OFERTĘ LinkedIn Carefleet Facebook Carefleet

OKIEM EKSPERTA: SYSTEMY MONITORUJĄCE FLOTY

Okiem Eksperta, 2017-08-15

Systemy monitorujące floty, choć proste w działaniu i użytkowaniu, stanowią nieocenione narzędzie dla przedsiębiorców dysponujących firmowymi autami. Funkcjonowanie wspomnianych systemów opiera się na zamontowanych w samochodach urządzeniach, które bazują na doskonale znanej kierowcom posługującym się nawigacją technologii GPS oraz ciągłej łączności z Internetem. Dzięki nim, pozycje poszczególnych jednostek floty są widoczne na cyfrowych mapach, które można przeglądać na ekranie komputerów i smartfonów. Potrzebna jest jedynie stosowna aplikacja i dostęp do sieci internetowej.

Dzięki stosowaniu tego rodzaju systemów, przedsiębiorca uzyskuje szereg innych, istotnych informacji na temat swojej floty. Na bieżąco może śledzić na przykład ilość tankowanego paliwa w rozdziale na każdy pojazd. Jeśli dodamy do tego możliwość monitorowania czasu pracy i dokładnej trasy przejazdu, otrzymamy doskonały instrument kontroli kierowców i weryfikacji nadużyć. Z pomocą systemu monitorującego uwadze przedsiębiorcy nie ujdą nadprogramowe litry benzyny, wykorzystywanie aut służbowych do celów prywatnych czy nieregulaminowy czas pracy. Pomijając aspekt dyscyplinarny, bardziej zaawanasowane systemy monitorujące mogą przyczynić się także do zwiększenia efektywności działań przedsiębiorstwa, bowiem dane pozyskane przy ich użyciu ułatwiają optymalizację trasy i czasu przejazdu poszczególnych jednostek. Co więcej, dla wygody kadry kierowniczej i lepszej organizacji pracy istnieje możliwość podziału napływających danych na kilku użytkowników systemu i przydzielenia każdemu z nich odpowiedniej kategorii informacji.

W Carefleet montujemy systemy monitorujące na specjalne życzenie klienta, bowiem usługa ta nie wchodzi w zakres standardowej oferty wynajmu długoterminowego. Z naszych obserwacji wynika, że powyższe rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością wśród właścicieli dużych flot pojazdów i przedsiębiorców, którzy do swojej działalności potrzebują samochodów specjalistycznych (np. samochodów chłodni). Tej drugiej grupie dedykowane są specjalistyczne funkcje, umożliwiające permanentne monitorowanie szczególnie istotnych parametrów. Przykładowo, w przypadku samochodów z chłodniami są to temperatura panująca w przestrzeni załadunkowej czy częstotliwość zamykania i otwierania drzwi.

Kolejną grupę klientów szczególnie zainteresowanych systemami monitorującymi stanowią przedsiębiorstwa, których floty charakteryzują się wysoką szkodowością. Częstą przyczyną stłuczek i wypadków komunikacyjnych są sami kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze i nieodpowiednio eksploatują pojazdy. W takich przypadkach systemy monitorowania mogą być wykorzystywane do oceny stylu jazdy kierowcy i weryfikacji okoliczności wypadku (możliwość precyzyjnego odczytu czasu i miejsca zdarzenia oraz prędkości przed i w trakcie kolizji). Statystyki potwierdzają, że kierowcy objęci elektronicznym nadzorem jeżdżą wolniej, płynniej, a także łagodniej ruszają i hamują.

Opisywane rozwiązanie jest również narzędziem stosowanym i wymaganym przez większość towarzystw ubezpieczeniowych do ochrony antykradzieżowej w przypadku pojazdów o wartości powyżej 200 tysięcy złotych brutto. System monitoringu jest więc dodatkowym zabezpieczeniem, ułatwiającym zlokalizowanie auta w przypadku kradzieży.

Montaż systemu jest kwestią, w której w Carefleet dajemy klientom wolną rękę – mogą oni osobiście wybrać firmę montującą pozycjonery (na przykład jeśli korzystają już z konkretnego systemu) lub zdać się na naszą rekomendację.

Klaudia Rodak

Marketing Manager w Carefleet S.A.

Aktualności

48 nowych aut dla Selena S.A.

Aktualności Carefleet, 2023-09-06

Pod koniec sierpnia Carefleet zrealizował kolejną, dużą umowę flotową dla jednego z długoletnich partnerów biznesowych – firmy Selena S.A. Partnerstwo biznesowe Grupy Credit Agricole i S...

Raport: Finansowanie floty w sektorze MŚP

Raporty, 2023-05-10

Szanowni Państwo! Przekazujemy Państwu wyniki najnowszego raportu realizowanego w 4 kwartale 2022 roku przez Instytut Keralla Reasearch na zlecenie Carefleet S.A.. W naszych opracowaniach poruszamy ...

Daniel Trzaskowski prezesem zarządu Carefleet

Aktualności Carefleet, 2023-05-08

Daniel Trzaskowski od 4 maja br. przejmuje stery zarządu Carefleet S.A. Zastąpił na tym stanowisku Frederica Lustiga, dotychczasowego prezesa zarządu flotowej spółki. – Carefleet jest ...